داخلی سياسی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 3516
واکنش شورای نگهبان به شرط کاندیدایی مجلس
شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۵۲
 
سخنگوی شورای نگهبان گفت: افزایش سطح تحصیلات برای نامزدی مجلس ممکن است از داوطلبی برخی افراد علاقه‌مند به این حوزه جلوگیری کند که این مسئله تبعیض نارواست.
به گزارش فارس، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان که تلفنی با برنامه تلویزیونی «دیروز،امروز، فردا» سخن می گفت با اشاره به مصوبه اصلاح قانون انتخابات مجلس توسط نمایندگان، اظهار داشت: در نوبت اول بررسی مصوبه دو فوریتی اصلاح قانون انتخابات مجلس، اعضای شورای نگهبان معتقد بودند با توجه به فضای جامعه و تعداد تحصیل‌کرده‌ها ممکن است تبعیض ناروایی در صورت افزایش سطح تحصیلات نمایندگان ایجاد شود.

وی ادامه داد: داوطلب شدن برای نمایندگی باید با شرایط حداقلی برای همه افراد جامعه که قانون، صلاحیت آنها را تأیید می‌کند، فراهم شود.

کدخدایی افزود: افزایش سطح تحصیلات برای نماینده شدن ممکن است از داوطلبی برخی افراد علاقه‌مند به این حوزه جلوگیری کند که این مسئله تبعیض نارواست.

وی اعلام کرد که مصوبه اخیر مجلس برای قانون انتخابات در جلسه هفته آینده شورای نگهبان بررسی می‌شود،

نمایندگان مجلس، هفته گذشته به منظور تأمین نظر شورای نگهبان، تبصره ۲ ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس ‌را که مدرک لیسانس با شرایط ۵ سال سابقه اجرایی برای کاندیداها را مجاز دانسته بود، حذف و مقرر کردند که همه افراد لیسانسیه حتی با داشتن سابقه اجرایی ۵ساله نمی‌توانند ‌برای انتخابات مجلس کاندیدا شوند و باید کاندیداهای مجلس مدرک کارشناسی ارشد و یا معادل داشته باشند.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: انتخابات مجلس در ۱۲ اسفند ۹۰ برگزار خواهد شد و چنانچه مراحل ابلاغ آن صورت گیرد، قانون اصلاح انتخابات برای نهمین دوره مجلس شورای اسلامی لازم‌الاجرا است.

سخنگوی شورای نگهبان در خاتمه با ابراز گلایه متذکر شد: ما نیازمند قانون جامع انتخابات هستیم که متأسفانه دولت و مجلس این کار را انجام نداده‌اند و شورای نگهبان نیز وظیفه‌ای در این زمینه ندارد هرچند برای ارائه نظرات کارشناسی خود اعلام آمادگی کرده است.